Lazer Epilasyon Nedir?

Son zamanlarda istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmanın en iyi uygulamalarından biri epilasyon yaptırmaktır. Lazer gücünün kullanılması ile hem kalıcı hem de sağlıklı şekilde tüylere elveda diyebilirsiniz. Tek bir düz dalga boyundaki güçlü ışın demetiyle kıl köküne ısı yayan ve çıkış noktalarını tahrip eden  lazer epilasyon yöntemi, istediğiniz sonuçları bizimle almanız manasına gelecektir.

Merkezimizde bulunan tüm cihazlarımızın FDA tarafından onay almış ve çalışanlarımızın gerekli belgelere sahip olmuş isimlerden oluştuğunu da ifade etmeliyiz. Vücut bölgesinde ortalama 6 – 8 seans sonunda tüylere veda ederken, yüz bölgesi için de bu süreç kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 6 ile 12 seans  arasında sürmektedir.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyondan önce ağda kullanmadan, jilet veya traş makinası yoluyla uygulamanın yapılacağı tüyler kısaltılmalıdır. Bu işlem sonrasında lazer yardımıyla kıl kökü taraması gerçekleştirilmektedir. Bireyin ten rengi ve cilt yapısına göre lazer ayarlaması yapılmalıdır. Lazer dozu başarılı bir şekilde ayarlandığında neticeleri az seansta almak mümkündür. Lazer belirtilen noktaya tutulur ve ışığın yayılması sağlanarak kıl köklerinin yok olması amaçlanır.

denizli lazer epilasyon

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Pek çok bölgeye uygulanır. Genel olarak bikini bölgesi, yüz, bacaklar, ense, sırt, kollar, koltuk altı, göbek, kalça, omuz, göğüs gibi bölgeler olmak üzere, lazer epilasyon tüm vücut üzerinde tercih edilebilir. İşlemin yapılabilmesi için tek koşul ise bireyin en az 12 yaşında olmasıdır.

Kimlere Uygulanmaz?

Cilt üzerinde lazer ışığı uygulamasından zarar görebilecek lezyonu olanlar ya da cilt kanseri hastalığına sahip kişilere yapılmamaktadır. Yine gebe olan veya gebelik ihtimali bulunan kadınlar için de uygulanmamaktadır. Gebelik, epilasyon için uygulama kısıtlılığı getirmese de estetik bir ihtiyaç olduğundan zorunlu haller dışında gebelik sonuna ertelenmesi uygundur. Emzirme döneminde rahatça uygulanabilir. Kırmızı, sarı ve beyaz kıllar bu epilasyondan faydalanamazlar. Son olarak, 18 yaşından gün almayan ergenler ailenin onayı olmadan lazer epilasyon uygulaması için destek alamamaktadır.

Tek Seansta Kaç Bölgeye Uygulanabilir?

Lazer epilasyon kişilerin ihtiyacına göre değişir. Tek seansta birden fazla alana uygulanabilir. Kılların direnç bakımından en zayıf olduğu dönem tespit edilip lazer epilasyon tüm vücut uygulanması ayrı ayrı zamanlarda defalarca gelinmesine kıyasla daha hızlı netice almak demektir. Lazer teknolojisinin gelişmesi işlem hızı ve süresi konusunda çok daha pratiklik kazandırmaktadır.

Uygulama Sonrasında Ciltte Kızarıklık Olur Mu?

Bazı ciltlerin aşırı düzeyde hassasiyet göstermesi lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık olabilme ihtimalini arttırmaktadır. Kullanılan yanlış lazer yöntemi, kıl köklerinin reaksiyon vermesi, vücudunuz üzerinde kullanılacak yardımcı malzemenin yan etkileri kızarıklığın ana nedenleri arasında gösterilebilir. Ancak bu ihtimaller oldukça düşük yüzdeye sahiptir. Doğru cilt analizi ve lazer dozuyla risklerin en alt seviyeye indiğini de önemle belirtmek isteriz.

Lazer Epilasyon Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Epilasyon yaptırmak isteyenler acı ya da ağrı duyar mıyım kaygısı yaşayabilirler. Güvenilir ve kesin sonuç alacağınız lazer epilasyon, tüm kaygıları minimum noktaya çekmektedir. Özellikle işlem sırasında başarılı soğutma yöntemlerinin kullanılması tüm bu endişelerin yersiz olduğunu ispat etmektedir. Zorlanacak ya da canınız yanacak düzeyde bir acı genellikle mümkün değildir. Uygun doz ve cihaz ile güvenle epilasyon seansı yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Lazer Epilasyon Her Cilt Rengine Uygulanır mı?

Elbette uygulanabilir. Ancak ten ve kıl rengine göre kullanılacak cihaz, dalga boyu, doz ayarlaması ve seans aralıkları farklılık gösterebilir. Ten rengi açık ama kıl rengi koyu olan bireylerde çok daha hızlı şekilde tüylerden kurtulmak mümkündür. Ancak ten rengiyle tüy rengi aynı olan bireylerde lazerin tüm kıl köklerini görmesi zorlaşabilir. Örneğin; Alexandrite lazer modeli ten rengi açık, kıl rengi koyu ve kalın kişilerde başarıya en kısa zamanda ulaşmak için kullanılan bir cihazdır.

Bir Seans Ne Kadar Sürer?

Erkek ve kadınlarda uygulanacak bölgeye farklı farklı dakikalar sürebilir. Ancak tüm vücut epilasyonunu ele alırsak kadınlarda ortalama 1.5 saat, erkeklerde ise bu sürenin 2 saat olduğunu belirtmek isteriz. Her bölge için seans sürelerini iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?

Yüz bölgesine bir epilasyon yapılacak ise hormonal önemli bir sorun yok ise; ortalama 10 ve üstü seans sayısı arasında sonuç almak olasıdır. Ancak diğer bölge ve genel vücut epilasyonunda seans sayılarının 6 – 10 seansa kadar çıkabildiğini de söylemek isteriz. Bu ten rengi, kıl yapısı ve uygulanacak bölgeye göre de değişmektedir. Bu bilgiler, ortalama değerlerdir. Bu tamamen kişiye göre değişir. 3 veya 4 seansta kalıcı ve tam sonuç elde edilen vakalar olduğu kadar 10 – 12 seans arasında uzayan vakalar da gerçekleşmiştir.

Seanslarının Aralıkları Ne Kadardır?

Genital bölge seans aralıkları 6 ile 8 hafta ortalamasına sahiptir. Yüz bölgesi için ise 3-4 hafta yeterli olmaktadır. Ancak bazen kişisel farklılık nedeniyle çok daha uzun süreli aralıklarla lazer epilasyon uygulamasının yapılması da karşılaşılan durumdur.

Seans Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon cihazının ve dozunun kişinin ten rengi ve kıl köküne göre doğru ayarlanması gerekmektedir. Aşırı ağrı var ise, yolunda gitmeyen bir şey var demektir. Mutlaka cihazın dozu kontrol edilmelidir.

Lazer Epilasyonun Vücuda Zararı Var mı?

Kullanılan cihaza göre değişen deride gelişebilecek bazı olası yan etkiler dışında genel sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir yan etkisi yoktur. Lazer epilasyonda uygulama şekline, lazer epilasyon cihazına ve uygulayan kişiye bağlı olarak bazen olumsuz yan etkiler ile karşılaşılabilinir. Bu etkiler deride kızarıklık, şişme, kaşıntı ya da sızı hissetme şeklinde olabilir. Cilt hassasiyetine göre bir dereceye göre normal olan bu yan etkiler ağır şekilde hissedildiğinde uygulama yaptırılan yer, kişi ya da cihaz değiştirilerek uygulamaya devam edilmelidir.

Hamilelere Lazer Epilasyon Uygulanır mı?

Hamile olanlar bu dönemde her yönden aşırı derecede duygusal olmaktadırlar. Hormonların dengesi ve seviyesi değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun için lazer epilasyon uygulanması tavsiye edilmez. Ancak; hamile iken epilasyon uygulamasının tıbben bir sakıncası yoktur.

Yine de estetik bir uygulama olduğu için olası yanık gibi tedavi gerektiren süreçlere girilebildiği için hamilelik sırasında tavsiye edilmez. Yüz bölgesinde kıllanması olan kişiler için hamilelik sürecinde de epilasyona devam edilebilir. Bebeği herhangi bir sağlık sorununa maruz bırakmaz.

Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekenler?

Lazer epilasyondan en az 3 hafta kadar önce tüylere ağda gibi yöntemlerle kökten alım yapılmamalıdır. 2-3 gün kala ise kıl kökleri kalacak şekilde tıraş edilmelidir. Ağda, cımbız asla kullanılmamalı bu işlem jiletle veya traş makinası ile gerçekleştirilmelidir. En az 3 hafta önce güneşlenilmemelidir veya solaryuma girilmemelidir. Bu nedenle bronzlaşmak ya da uygulama yapılacak alanı direkt güneş ışığından korumak gereklidir.

Cilt ve lekeler için kullanılan ilaçlar da mutlaka uzman kişiye iletilmelidir. Güvenlik için epilasyona gelindiğinde kılların boyu bir günlük erkek sakalından daha uzun olmamalıdır. İşlem yapılacak bölgede uçuk, yara ve ışık ile uyarılacak deri hastalıkları bulunmamalıdır.

Lazer Epilasyon Seansından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ödem ve kızarıklık gibi durumların oluşabileceği lazer epilasyon uygulaması sonrasında kişilerin uygulanan bölgeleri nemlendirmeleri gerekmektedir. Nemlendirici kremlerin kullanımının dışında uygulamadan 15 gün kadar bir süre içerisinde güneşten kaçınmak gerekir. Kaşınma meydana geldiği durumlarda bölgeye dokunmamaya ve hekimiyle irtibata geçmeye özen göstermeniz gerekir. Uygulanan tedavi sonrasında 24 saat içerisinde bölgeye sıcak su uygulamayın.