Erkeklerde Lazer Epilasyon

Erkeklerin de vücutlarında aşırı düzeyde olan kıllardan rahatsızlık duydukları bilinmektedir. Bunlardan kurtulmak ve kendilerini daha öz güvenli hissetmek için lazer epilasyon yöntemine başvururlar. Sakal üstü bölgesi, boyun, ense, kulak, kaş arası, dışarıya aşırı büyümüş burun kılları, sırt, bel, göğüs, koltuk altı bölgeleri en çok talep ettikleri alanlardır. Ancak son zamanlarda kalın bacak ve kol tüylerini inceltmek ve azaltmak için de erkekler de lazer epilasyona ilgi göstermektedir. Kol altı ve kasık bölgesi kıllarından kurtulmak isteyenler veya makata yakın bölgede kıl dönmesi olanlar da lazer epilasyon uygulamasından yararlanmak istemektedir. Son yıllarda kişisel bakımına özen gösteren erkek sayısı hiç azımsanmayacak düzeydedir.

Erkekler de Lazer Epilasyon Yaptırır mı?

İstenmeyen tüylerinden ağrısız ve acısız bir şekilde kurtulmalarının yolu ise erkeklerde lazer epilasyonu ile mümkün kılınmaktadır. Bunun için güvenilir ve sterilite bakımından tüm koşulları yerine getiren kliniklerin kapısı çalınmalıdır. Ense, boyun ve bacaklar için de hemen şimdi adım atarak tüylere elveda diyebilirsiniz.

Bölgeleri Nelerdir?

Aslında istenilen her alana uygulanabilir. Ancak erkeklerde kılların yoğun olarak çıktığı bazı bölgeler de bilinmektedir. Yüz, ense, boyun, göğüs, sırt ve bel kısımlarında aşırı derece de tüylenme olabilmektedir. Bunların dışında pek çok erkeğin bacak kılları için de erkeklerin de lazer epilasyon desteği aldığını söyleyebiliriz. Rahatsız olunan alan üzerinde yüksek düzeyde memnun kalınan neticeler alınmaktadır.

erkeklerde lazer epilasyon

Kaç Seans Yapılmalıdır?

Seans sayısı ten rengi, yaş, kılın kalınlığı, aynı zamanda kıl kökünün melanin oranıyla farklılıklar gösterebilir. Bölgeye göre de farklılık olması muhtemeldir. Hiç bir zaman hiç kimse için işlem öncesinde ya da işlem sırasında kaç seansta yok olacağına dair kesin bir sayı bildirebilmek tıbben mümkün değildir. Klinik tecrübelerden edindiğimiz bilgilere göre lazer epilasyon uygulaması için başvuran hemen herkes ortalama bir seans sayısı istemektedir. Ortalama olarak sırt ve göğüste 6-8 seans yeterli olurken, yüz bölgesi için yapılacak epilasyonun bazen 7-10 seans ve hatta üstüne çıktığı söylenebilir. Omuz, boyun ve bel de 6-8 seans, bacaklarda daha kalın kıl köküne sahip olduğu için 5 ve üstü seans yapılması gerekmektedir. Israrla vurgulamak gerekir ki, bu sayılar kişisel özelliklere göre ve lazer uygulamasına kişinin vereceği bireysel cevaba göre daha az veya daha çok sayıda olabilmektedir. Hatta sebebi bilinmeyen, lazer epilasyon uygulamasına hiç cevap vermeyen vakalar %2-3 oranında bulunmaktadır.

Erkeklerde Lazer Epilasyon Uygulamalarında Seans Aralıkları Ne Kadar Olmalıdır?

Erkeklerde lazer epilasyon seansları arasında ne kadar zaman olacağı kişiye göre değişmektedir. Pek çok faktör göz önünde bulundurularak tespit edilmelidir. Genel her bölge için ortalama 6-10 seans uygulamanın yapılması aralık sürecini de etkilemektedir. Ortalama olarak her bir seans sonrasında 3 ile 4 hafta ara vermek sağlıklıdır. Tabi bu sürecin bazen 2 ya da 3 aya kadar uzaması da kişinin cilt yapısına göre değişebilir.

Seans Süreleri Ne Kadardır?

Yüz, göğüs ve bacak bölgeleri için yapılacak olan lazer epilasyon tedavileri, erkekler için uygulanacak olan bölgelere göre farklı sürelerde gerçekleştirilmektedir. Genel olarak; yüz bölgesi, ense ve boyun bölgeleri 10 dakika kadar kısa sürer. Kullanılan cihazın özelliklerine göre genellikle koltuk altı, genital bölge 20 dakika, göğüs ve sırt 45’er dakika sürmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesinde Nelere Dikkat Etmeli?

Lazer epilasyon işlemi yaptırmak isteyen erkekler tüyleri yoğun olan bölgelere öncelik vermelidir. Yoğun bölgelerde seans sayısı artacağı için işleme bu yerlerden başlanır. Kişilerin tercihlerine göre lazer uygulama göğüs bölgesine, sırt bölgesine, kol altı bölgesine ya da bacak bölgesine yapılabilir. Lazer epilasyon işlemi öncesi cihazın tüyleri görebilmesi için de, tüylerin deri üstünde görünür boyutta olması gerekir. Tüyler maksimum 1 günlük erkek sakalı uzunluğu kadar olmalıdır. Daha uzun kıllarda işlemin verimliliği düşer. Deride yanık gelişmesi olasılığı ortaya çıkar ve daha acılı bir işlem olur. Bu nedenle kıllar, bölgeye göre; yüz, boyun ve ense bölgesinde bir gün önce ya da aynı gün sabahtan, göğüs, sırt, kol altı ve genital bölgelerinde 2-3 gün önce kısaltma işlemi yapılmalıdır. İşlemde sadece jilet ve ya tıraş makinası kullanılmalıdır. Kılları kökten alacak yöntemler kullanılmamalıdır. En az 3 hafta öncesinden güneşe çıkılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Işık alerjisi olanlar, kullandığı ilaçlar nedeniyle ışığa duyarlı hale gelenler, epilepsi ve bazı bağ dokusu hastalığı olanlara lazer epilasyon işlemi uygulanamamaktadır.