Lazer Epilasyon Uygulamaları Hakkında Sıkça Sorulanlar

Nedir?

Tek bir dalga boyu içeren ışınlarla kıl köküne ısı yayan ve çıkış noktalarını tahrip eden epilasyon yöntemidir.

Nasıl Uygulanır?

Kıl kökündeki pigmentin yada kıl kökünü besleyen çok ince damarların duyarlı olduğu dalga boyu kullanılarak hazırlanan özel lazer cihazları ile uygulanır.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Göz küresi hariç kılın bulunduğu tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Ancak; gerçek benlere (melanositten kaynaklanan) kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kimlere Uygulanmaz?

Cilt üzerinde lezyon olanlar dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek epilasyona alınmalıdır. Kırmızı, sarı ve beyaz kıllar, bu epilasyon türünden faydalanamazlar. Vitiligo denen ve renk kaybı ile giden, halk dilinde sedef olarak bilinen hastalığı olanlarda uygulanmamalıdır. Işık ile uyarılan romatizmal hastalığı olan kişilerde ve ışık alerjisi olan kişilerde uygulanmamalıdır. Uygulama yapılacak bölgede yara, uçuk gibi enfeksiyon bulguları varsa uygulanmamalıdır. Yaşanılan hormonal bozukluk ve normal kıl yapısından farklı şekle sahip olanlar için hekim değerlendirmesi gerekmektedir. Kemoterapi alanlar tedavi süreci boyunca lazer epilasyon uygulaması yaptıramazlar.

Tek Seansta Kaç Bölgeye Uygulanabilir?

Tek seansta birden fazla alana uygulanabilir. Lazer epilasyon tüm vücut uygulanması istenirse, aynı gün tek bir seansta yapılabilir.

Sonrasında Ciltte Kızarıklık Olur Mu?

Bazı ciltlerin aşırı düzeyde hassasiyet göstermesi lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık olabilme ihtimalini arttırmaktadır. Kullanılan yanlış lazer yöntemi, kıl köklerinin reaksiyon vermesi, vücudunuz üzerinde kullanılacak yardımcı malzemenin yan etkileri kızarıklığın ana nedenleri arasında gösterilebilir. Ancak bu ihtimaller oldukça düşük yüzdeye sahiptir. Doğru cilt analizi ve lazer dozuyla risklerin en alt seviyeye indiğini de önemle belirtmek isteriz.

Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Epilasyon yaptırmak isteyenler acı ya da ağrı duyar mıyım kaygısı yaşayabilirler. Güvenilir ve kesin sonuç alacağınız lazer epilasyon, tüm kaygıları minimum noktaya çekmektedir. Özellikle işlem sırasında başarılı soğutma yöntemlerinin kullanılması tüm bu endişelerin yersiz olduğunu ispat etmektedir. Zorlanacak ya da canınız yanacak düzeyde bir acı genellikle mümkün değildir. Uygun doz ve cihaz ile güvenle epilasyon seansı yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her Cilt Rengine Uygulanır Mı?

Elbette uygulanabilir. Ancak ten ve kıl rengine göre kullanılacak cihaz, dalga boyu, doz ayarlaması ve seans aralıkları farklılık gösterebilir. Ten rengi açık ama kıl rengi koyu olan bireylerde çok daha hızlı şekilde tüylerden kurtulmak mümkündür. Ancak ten rengiyle tüy rengi aynı olan bireylerde lazerin tüm kıl köklerini görmesi zorlaşabilir. Örneğin; Alexandrite lazer modeli ten rengi açık, kıl rengi koyu ve kalın kişilerde başarıya en kısa zamanda ulaşmak için kullanılan bir cihazdır.

Bir Seans Ne Kadar Sürer?

Erkek ve kadınlarda uygulanacak bölgeye farklı farklı dakikalar sürebilir. Ancak tüm vücut epilasyonunu ele alırsak kadınlarda ortalama 1.5 saat, erkeklerde ise bu sürenin 2 saat olduğunu belirtmek isteriz. Her bölge için seans sürelerini iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Kaç Seans Sürer?

Yüz bölgesine bir epilasyon yapılacak ise hormonal önemli bir sorun yok ise; ortalama 10 ve üstü seans sayısı arasında sonuç almak olasıdır. Ancak diğer bölge ve genel vücut epilasyonunda seans sayılarının 6 – 10 seansa kadar çıkabildiğini de söylemek isteriz. Bu ten rengi, kıl yapısı ve uygulanacak bölgeye göre de değişmektedir. Bu bilgiler, ortalama değerlerdir. Bu tamamen kişiye göre değişir. 3 veya 4 seansta kalıcı ve tam sonuç elde edilen vakalar olduğu kadar 10 – 12 seans arasında uzayan vakalar da gerçekleşmiştir.

Seanslarının Aralıkları Ne Kadardır?

Genital bölge seans aralıkları 6 ile 8 hafta ortalamasına sahiptir. Yüz bölgesi için ise 3-4 hafta yeterli olmaktadır. Ancak bazen kişisel farklılık nedeniyle çok daha uzun süreli aralıklarla lazer epilasyon uygulamasının yapılması da karşılaşılan durumdur.

Seans Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer epilasyon cihazının ve dozunun kişinin ten rengi ve kıl köküne göre doğru ayarlanması gerekmektedir. Aşırı ağrı var ise, yolunda gitmeyen bir şey var demektir. Mutlaka cihazın dozu kontrol edilmelidir.

Yaz Aylarında Yapılır Mı?

Yaz aylarının aşırı sıcak olması cildin kendi renginin koyulaşması anlamına gelmektedir. Pek çok insan yaz günlerinde yapılmayacağı algısına sahiptir. Oysa belirtilen kurallara uymak şartıyla her mevsimde yapılmasında sakınca yoktur. Yazın, seans sonrası uygulanan bölgenin ortalama 1 hafta güneşten korunması gerekmektedir. Şayet bunu yapabilmeniz de bir engel yoksa sizlerde yaz zamanında da yaptırabilirsiniz.

Vücuda Zararı Var Mı?

Kullanılan cihaza göre değişen deride gelişebilecek bazı olası yan etkiler dışında genel sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir yan etkisi yoktur. Lazer epilasyonda uygulama şekline, lazer epilasyon cihazına ve uygulayan kişiye bağlı olarak bazen olumsuz yan etkiler ile karşılaşılabilinir. Bu etkiler deride kızarıklık, şişme, kaşıntı ya da sızı hissetme şeklinde olabilir. Cilt hassasiyetine göre bir dereceye göre normal olan bu yan etkiler ağır şekilde hissedildiğinde uygulama yaptırılan yer, kişi ya da cihaz değiştirilerek uygulamaya devam edilmelidir.

Hamilelere Uygulanır Mı?

Hamile olanlar bu dönemde her yönden aşırı derecede duygusal olmaktadırlar. Hormonların dengesi ve seviyesi değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun için lazer epilasyon uygulanması tavsiye edilmez. Ancak; hamile iken epilasyon uygulamasının tıbben bir sakıncası yoktur.

Yine de estetik bir uygulama olduğu için olası yanık gibi tedavi gerektiren süreçlere girilebildiği için hamilelik sırasında tavsiye edilmez. Yüz bölgesinde kıllanması olan kişiler için hamilelik sürecinde de epilasyona devam edilebilir. Bebeği herhangi bir sağlık sorununa maruz bırakmaz.

Seansından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ödem ve kızarıklık gibi durumların oluşabileceği lazer epilasyon uygulaması sonrasında kişilerin uygulanan bölgeleri nemlendirmeleri gerekmektedir. Nemlendirici kremlerin kullanımının dışında uygulamadan 15 gün kadar bir süre içerisinde güneşten kaçınmak gerekir. Kaşınma meydana geldiği durumlarda bölgeye dokunmamaya ve hekimiyle irtibata geçmeye özen göstermeniz gerekir. Uygulanan tedavi sonrasında 24 saat içerisinde bölgeye sıcak su uygulamayın.

Sorunuz mu var?

lazer epilasyon merak

Merak ettiklerinizi bize yazabilirsiniz.